kwestionariusz oceny i opisu nieprawidłowości w zachowaniu i reakcjach emocjonalnych dziecka od wieku niemowlęcego do końca okresu szkolnego.
Terminy w roku 2024:
07.11.2024 (czwartek), w godz. 16.30-20.30 rejestracja do 01.11.24
12.12.2024 (czwartek), w godz. 16.30-20.30 rejestracja do 06.12.24
Miejsce: Szkolenie ONLINE na platformie Zoom
Prowadząca: mgr Anna Bogacz-Rybczak – psycholog, specjalista terapii pedagogicznej, rewalidacji i wczesnego wspomagania. Zajmuje się diagnozą i terapią dzieci w wieku szkolnym z zaburzeniami zachowania i emocji oraz niepełnosprawnościami. Pracuje w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gliwicach – w gimnazjum i liceum z oddziałami integracyjnymi. Pracownik Wyższej Szkoły „Humanitas”. Współautorka narzędzia KORP.
Program szkolenia:
Karty oceny zachowania i emocji (KOZE) są narzędziem pozwalającym na wykrycie niepokojących objawów w zachowaniu i reakcjach emocjonalnych dziecka oraz sklasyfikowanie ich w określonych obszarach. Dokonywana przy pomocy Kart skategoryzowana obserwacja oraz opis zachowania i emocji pozwala na wyodrębnienie zachowań, które są ilościowo i/lub jakościowo nieprawidłowe na poszczególnych etapach rozwoju dziecka, z uwzględnieniem różnych obszarów zachowań. Informacje zebrane przy pomocy Kart ułatwiają opracowanie opisowej opinii psychopedagogicznej, skierowanie dziecka do dalszej diagnostyki, a także komunikowanie się z innymi specjalistami. Zastosowanie Kart pozwala również na bardziej obiektywną, w porównaniu ze swobodnym opisem, ocenę zmian w zachowaniu dziecka po upływie czasu.
Kwestionariusz KOZE zawiera trzy karty oceny wstępnej dla poszczególnych przedziałów wiekowych zawierające kategorie opisu odnoszące się do prawidłowych form zachowań i reakcji emocjonalnych i społecznych, a także trzydzieści cztery karty oceny szczegółowej zawierających listę niepokojących reakcji i zachowań w następujących obszarach: sen; wydalanie; odżywianie; samodzielność; nawyki; aktywność ruchowa i napęd; poziom impulsywności, koncentracja i uwaga; emocje; zachowanie (wzorce behawioralne); relacje społeczne. Integralną częścią narzędzia jest także karta wstępnego wywiadu rozwojowego i karta podsumowująca diagnozę.
Co otrzymują uczestnicy szkolenia?
- Zaświadczenie ukończenie szkolenia.
- Materiały szkoleniowe.
Program szkolenia:
- Założenia teoretyczne i metodologiczne w konstrukcji Kart oceny zachowania i emocji (KOZE).
- Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży oraz metody diagnozy w świetle najnowszej wiedzy z zakresu psychologii i psychiatrii.
- Charakterystyka kwestionariusza.
- Wywiad rozwojowy z opiekunem dziecka.
- Procedura badania: sposób pozyskiwania i zapisu danych (obserwacja zachowania dziecka; wywiad z dzieckiem, jego rodzicami, opiekunami, nauczycielami i innymi specjalistami; analiza dostępnej dokumentacji i wytworów dziecka).
- Sposób interpretacji uzyskanych danych. Formułowanie wniosków diagnostycznych.
- Omówienie poszczególnych Kart oceny wraz z interpretacją kliniczną.
- Analiza indywidualnych przypadków: przykłady zastosowania Kart w odniesieniu do dzieci w różnym wieku i z różnorodnymi zaburzeniami psychicznymi – ćwiczenie praktyczne.
Koszt: 320 zł od osoby. W cenę wliczone są zaświadczenia oraz materiały szkoleniowe dla uczestników.
Zapisy i kontakt: e-mail: szkolenia@familandia.pl (w tytule proszę podać nazwę szkolenia), tel. 695-745-135, 503 41 38 51
UWAGA!
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że zabronione jest nagrywanie szkoleń online.
Równocześnie bardzo prosimy o uczestniczenie w szkoleniach z włączonymi kamerami.