Test do diagnozy gotowości szkolnej dzieci kończących edukację przedszkolną. Ocena wiedzy i umiejętności.
Termin: 20.11.2021 w godz. 09.00-13.45
Miejsce: szkolenie ONLINE na platformie Zoom
Prowadzące:
- dr Joanna Gruba: doktor nauk humanistycznych, absolwentka pedagogiki na Wydziale Pedagogiki i Psychologii na Uniwersytecie Śląskim, logopedii i terapii pedagogicznej na Uniwersytecie Opolskim oraz informatyki szkolnej na Uniwersytecie Śląskim Jest autorką i współautorką narzędzi diagnostycznych oraz licznych książek naukowych i naukowo-dydaktycznych.
- mgr Bożena Gubała: Oligofrenopedagog, nauczyciel wychowania przedszkolnego i początkowego. Od wielu lat powadzi diagnozę i terapie dzieci w wieku przedszkolnym również w zakresie gotowości szkolnej
Dla kogo przeznaczony jest warsztat?
Warsztat adresowany jest dla nauczycieli psychologów, pedagogów, logopedów grup przedszkolnych, w których dzieci realizują roczne obowiązkowe przygotowanie do podjęcia nauki szkolnej.
Tematyka:
Karty Oceny Gotowości Szkolnej – KOGS są testem służącym do oceny najważniejszych umiejętności dzieci 6-letnich, spełniających obowiązek przedszkolny. Umożliwia ocenę dzieci w 13 obszarach umiejętności, a opracowane normy pozwalają nauczycielowi na zorientowanie się, czy dane dziecko rozwija się prawidłowo w poszczególnych obszarach, czy też wymaga dodatkowego wsparcia edukacyjno-terapeutycznego.
Celem badania Kartami Oceny Gotowości Szkolnej – KOGS jest określenie stopnia przygotowania dzieci do podjęcia nauki szkolnej, określenie poziomu umiejętności dzieci w poszczególnych obszarach badania, wychwycenie dzieci z problemami i skierowanie ich na specjalistyczne badania do poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz opracowanie dla nich indywidualnych programów wspomagania rozwoju. Diagnoza testem KOGS może również pomóc rodzicom w poznaniu poziomu przygotowania ich dzieci do podjęcia nauki w szkole.
Program szkolenia:
1. KOGS na tle innych narzędzi diagnostycznych
2. Dlaczego opracowano KOGS-a?
3. KOGS a podstawa programowa
4. Własności psychometryczne KOGS-a
5. Charakterystyka testu
5.1. Instrukcje szczegółowe + karty KOGS-a
5.2. Diagnoza jesienna, omówienie zeszytów diagnostycznych
5.3. Diagnoza wiosenna, omówienie zeszytów diagnostycznych
5.4 Liczenie wypowiedzi dzieci
6. Procedura badania grupowego :
– analiza instrukcji, rodzaje prób diagnostycznych
7. Procedura badania indywidualnego.
– analiza instrukcji, rodzaje prób diagnostycznych
8. Praktyczne zastosowanie testu KOGS – diagnoza jesienna
8.1. Samodzielna ocena dzieci
9. Praktyczne zastosowanie testu KOGS – diagnoza wiosenna
9.1. Samodzielna ocena dzieci
10. Program komputerowy KomKOD:
10.1 Ocena prób diagnostycznych
10.2. Generowanie druku MEN
11. Wnioski diagnostyczne i dodatkowe badania
12. Przykładowa opinia gotowości szkolnej
13. Rozdanie certyfikatów
Koszt: 50 zł od osoby (CENA PROMOCYJNA!). W cenę wliczony jest certyfikat KOMLOGO dla uczestników. W trosce o prawidłowe wykorzystanie narzędzia i rzetelną diagnozę, z testu KOGS korzystać mogą jedynie osoby, które ukończyły szkolenie prowadzone przez autorkę i otrzymały w/w certyfikat.
Zapisy i kontakt: e-mail: szkolenia@familandia.pl (w tytule proszę podać nazwę szkolenia), tel. 695-745-135, 503 41 38 51
UWAGA!
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że zabronione jest nagrywanie szkoleń online.
Równocześnie bardzo prosimy o uczestniczenie w szkoleniach z włączonymi kamerami.