Nie patrzy, nie słucha, nie mówi! Od czego zacząć?

DIAGNOZA I TRENING BAZOWYCH UMIEJĘTNOŚCI KOMUNIKACYJNYCH.

Termin: 18.07.2020 (sobota) w godz. 09.00 – 15.30

Miejsce: Zespół Szkół nr 18, ul. Młodych Techników 58, Wrocław.

Prowadząca:

dr Marzena Machoś – logopeda, specjalistka wczesnej logopedii klinicznej Jest autorką licznych artykułów, Kart Diagnozy Neurologopedycznej Niemowlęcia, programu stymulacji komunikacji dla małych dzieci, autorką pierwszego polskojęzycznego programu z zakresu dogoterapii i komunikacji. Wykładowca przedmiotów logopedycznych na kilku polskich uczelniach.

Cel szkolenia:

Jeśli pracujesz z dzieckiem niemówiącym, agresywnym, bez kontaktu, z dzieckiem z autyzmem, z alalią, z upośledzeniem umysłowym… jeśli nie wiesz, od czego zacząć, to szkolenie jest dla Ciebie. Nauczysz się, jak budować bazę, poznasz fundamentalne umiejętności niezbędne do komunikowania się i wprowadzisz porządek w postępowanie terapeutyczne. Poznasz konkretne strategie, ćwiczenia, dzięki czemu będziesz w stanie prowadzić terapię dzieci „trudnych”, tych które nie patrzą, nie słuchają, nie wskazują, nie mówią. Umiejętności poznawcze, które pojawiają się w pierwszym roku życia to baza, na której dziecko zbuduje system komunikacji z innymi ludźmi. Lata pracy z małymi dziećmi niemówiącymi skłoniły autorkę szkolenia do opracowania holistycznego programu wczesnej stymulacji, który nosi nazwę „Nie mówi, nie patrzy, nie słucha. Trening bazowych umiejętności komunikacyjne”.To termin, którego używa do określenia pierwszych (bazowych) funkcji poznawczych, które stanowią fundament w procesie akwizycji języka prymarnego.

PROGRAM SZKOLENIA:

1. Wprowadzenie: rozwój umiejętności poznawczych 1 do 12 miesiąca życia a praca ze starszym dzieckiem niemówiącym. Specyfika terapii pacjenta z deficytami w zakresie bazowych umiejętności komunikacyjnych.
2. Po co baza? Rola czynności prymarnych i bazowych umiejętności poznawczych w rozwoju mowy
3. Budowanie kontaktu wzrokowego
A. I. Lovaas
B. J. Cieszyńska
C. Propozycje autorskie (konkretne strategie):
D. Gradacja w budowaniu kontaktu wzrokowego (punkt, ruch, oko za ręką)
4. Bazowy trening słuchowy:
A. Nauka reagowania na dźwięk
B. Podążanie za źródłem dźwięku
C. Identyfikacja źródła dźwięku
D. Pamięć słuchowa
5. Nauka budowania wspólnego pola uwagi 
6. Oko-ręka a mowa
7. Gest wskazywania palcem, a budowanie rozumienia
8. Pamięć słuchowa, pamięć ruchowa, pamięć wzrokowa
9. Nauka imitacji (od ruchu ręki do ruchu języka)

Koszt: 450 zł  od osoby. W cenę wliczona jest przerwa kawowa, zaświadczenia oraz materiały szkoleniowe dla uczestników.

Zapisy i kontakt: e-mail: szkolenia@familandia.pl  (w tytule proszę podać nazwę szkolenia), tel. 695-745-135, 503 41 38 51