Warsztaty dla mam z dziećmi do 1-go r.ż „Być mamą”

 Najbliższy warsztat odbędzie się w terminie:

02.09.2020 – 04.11.2020

Pobierz formularz zgłoszeniowy i wypełniony wyślij na kontakt@familandia.pl

Formularz_zgloszeniowy Warsztaty BM

Warsztat „Być mamą” to cykl 10-ciu zamkniętych (przeznaczonych dla stałej, 10-cio osobowej grupy kobiet z dziećmi), cotygodniowych spotkań, trwających każdorazowo Photo by Zasti Foto 2h. Twórcą i propagatorem warsztatu jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawna Fundacja Dzieci Niczyje) z Warszawy. Celem warsztatu jest wsparcie młodych mam, wyposażenie je w wiedzę na temat rozwoju dziecka i narzędzia pomocne w rozwiązywaniu problemów. Warsztat ten realizujemy od roku 2013. To już nasza 15 edycja!

Opis warsztatu:

Zajęcia warsztatowe dla mam dzieci 0-1 roku życia. W pierwszym roku rozstanie mamy z dzieckiem jest bardzo trudne dla obu stron, dlatego mamy w warsztacie uczestniczą razem ze swoimi maluszkami. Warsztat przede wszystkim stwarza możliwość spotkania się kobiet znajdujących się w podobnej sytuacji związanej z narodzinami dziecka i jego wychowaniem.

Basia3Pojawienie się dziecka to wielkie szczęście i radość, ale także ogromna zmiana w życiu kobiety i całej rodziny, a także masa pytań i wątpliwości związanych z tym, jak adekwatnie zaspokajać potrzeby dziecka. Na spotkaniach poruszamy zatem zarówno tematy związane ze zmianą dla rodziny jaką jest pojawienie się dziecka, jak również różne kwestie dotyczące wychowywania dziecka – potrzeby dziecka na poszczególnych etapach rozwojowych i sposoby ich zaspokajania, uczucia rodzica i dziecka, stawianie granic, zachęcanie do samodzielności, pochwały, kary i konsekwencje.

Do pracy metodą warsztatową niezbędna jest aktywność uczestniczek. Dlatego mamy Photo by Zasti Fotouczestniczące w spotkaniach biorą udział w „burzach mózgów”, pracach w parach, podgrupach, czasem także odgrywamy scenki. Ważne jest również korzystanie z własnych doświadczeń i dzielenie się nimi w grupie. Każdy jednak może mówić o sobie tyle ile czuje, że chce powiedzieć, nikt do tego nie jest przymuszany – szanujemy swoje granice.

Photo by Zasti Foto

Jakie korzyści ma mama z takiej formy pracy?

  • możliwość nawiązania kontaktu z innymi mamami i wymieniania z nimi doświadczeń;
  • okazja dla dziecka do przebywania z rówieśnikami ale w bezpiecznych warunkach tzn. w obecności mamy;
  • możliwość pozyskania wiedzy na temat rozwoju i potrzeb dziecka od jego urodzenia do 3. roku życia;
  • możliwość pozyskania wiedzy i nowych umiejętności z zakresu wychowywania dziecka;
  • zyskanie większego spokoju i świadomości własnych kompetencji w kontakcie z dzieckiem.

 

Termin warsztatu: 02.09.2020 – 04.11.2020, środy w godz.09.30 – 11.30

Miejsce:  Poradnia Rodzinna przy parafii Św. Anny, ul. Brodzka 160, Wrocław

Mamy zainteresowane wzięciem udziału w warsztatach „Być mamą” zapraszamy do przesłania wypełnionego formularza na adres mailowy kontakt@familandia.pl

Uczestnictwo w warsztacie jest bezpłatne. Warsztat realizowany jest dzięki finansowaniu Poradni Rodzinnej przy Parafii Św. Anny w Praczach Odrzańskich ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)

Formularz_zgloszeniowy Warsztaty BM

Relacje mam biorących udział w warsztacie:

„Od czasu kiedy zaczęłam uczestniczyć w warsztatach staram się dokładniej obserwować swoje dziecko, lepiej rozumiem i interpretuję jego znaki, zostawiam muDSCN6177 więcej miejsca na samodzielność.”

„Dzięki uczestnictwie w warsztatach staram się częściej zatrzymać w chwilach, gdy Lila coś robi, ma nowe postępy. Staram się cieszyć macierzyństwem i być dla siebie jako matki bardziej wyrozumiała. A z Lilą BYĆ, towarzyszyć w jej osiągnięciach i przeżywanych doświadczeniach.”

Udział w warsztatach pozostawiła we mnie uczucie: „zadowolenia, nadziei, spokoju, niedosytu, większej pewności siebie, spełnienia, radości, większej świadomości swoich uczuć i uczuć dziecka, mieszanka pozytywnych uczuć ale i żalu, że tak szybko minął ten fajny czas.”

DSCN6184„Na początku z niepokojem i trochę sceptycznie do tego (do metody Wideotreningu) podchodziłam. Okazało się, że Wideotrening nie powoduje stresu, może pokazać co jest dobrego w relacji z dzieckiem. Płytę z warsztatów będę sobie puszczała w cięższych chwilach, by dodać sobie sił.”

„Metoda Wideotreningu bardzo pomogła mi zobaczyć pozytywne strony moich relacji z dzieckiem, miałam okazję zobaczyć jak reaguję na zachowanie i potrzeby dziecka.”

„Metoda Wideotreningu przyniosła mi korzyści w kontakcie z dzieckiem, choć miałamDSCN6187 obawy. Wzmocniłam się jako matka, zwróciłam uwagę na zachowania, których nie zauważałam, poczułam się „dobrą mamą.”

„Dzięki nagraniom mogłam zauważyć swoje zachowanie z boku, zobaczyć jak zachowuję się w różnych sytuacjach, jak współpracuję ze swoim dzieckiem.”

Najbardziej podobało mi się…: „Możliwość kontaktu mam ze sobą i ich dzieci, fajnieCIMG6864 spędzony czas.”, „Ciekawe tematy.”, ” Miła atmosfera spotkań. Możliwość poznania metod wychowawczych.”,  „Poruszone tematy, zwłaszcza dot. emocji, komunikacji. Osoby i sposób prowadzenia.”, „Dużo przydatnych informacji, wymiana doświadczeń.”

Najmniej podobało mi się…: „Że tak szybko ten czas minął. Niedosyt pozostał.”, „To, że się kończą.”, „Godzina spotkań pokrywająca się z drzemkami dziecka”, „Zbyt krótki czas na spotkanie. Jak dla mnie za mało poruszanych tematów.”CIMG6866

  Więcej relacji